Saved Bookmarks
| 1. |
a. Find the height from the earth's surface where g will be 25% of its value on the surface of earth (R=6400km). b. Find the percentage increase in the value of g at a depth h from the surface of earth. |
|
Answer» Solution :a. At a height `h` above the earth's surface we have `G'=g(R/(R+h))^(2)impliesg/4=g(R/(R+h))^(2)impliesR/(R+H)=1/2` `implies h=R=6400km` b. At a depth `h` below earth's surface, we have `g'=g(1-h/R)implies(g')/g=1-4/6400` `(g-g')/g=4/6400implies(/_\g)/g=1/16` `:. %` AGE `=(/_\g)/gxx100=1/6%` INCREASE |
|