Saved Bookmarks
| 1. |
A flywheel of radiiis 10 cm mounted so as to rotate about a horizontal axis through its centre. A string of negligible mass wrapped round its' circumference carries' a mass of 200 gm attached to its free end, when let fall the mass descends through 100 cm is 5 s. Calculate the angular acceleration and the moment of inertia of the flywheel. |
| Answer» Solution :`F = 0.2 XX 9.8 = 1.96 N, tau =rF 0.1 xx 1.96 = 0.196 NM , alpha =2s//t^(2) =2 xx 1/25=0.08 ms^(-2),a=a//r =0.8 "RADS"^(-2), I=tau//alpha=0.245 kg m^(2)` | |