1.

A flywheel requires 3 s to rotate through 234 radian. If its angular velocity at 3 s is 108 rad/s, find the initial velocity and uniform acceleration.

Answer»

Solution :t = 3S, 0 = 234 RAD, CO - 108 rad/s
The INITIAL angular velocity is `omega_(0)`
`theta = (OMEGA+omega_(0))/2 t , 234 = (108 + omega_(0))/2xx 3`
`omega_(0) = 234 xx 2/3 - 108 = 48` rad/s
Acceleration `=alpha = (omega- omega_(0))/t = (108 - 48)/3 = 20 rad//s^(2)`


Discussion

No Comment Found