1.

A geostationary satellite is revolving around the earth. To make it escape from gravitational field of earth its velocity must be increase ….....

Answer»

`100%`
`41.4%`
`50%`
`59.6%`

Solution :`IMPLIES` Centripetal force on satellite = Gravitional force between satellite and earth.
`(mv_0^2)/R = (GM_em)/r^2`
(r = distance of satellite from the centre of earth)
`v_0^2=(GM_e)/r`
`:.v_0 = (GM_e)/r ""...(1)`
Escape speed for satellite
`:. v_e = sqrt(2GM_e)/r ""...(2)`
`:. v_e =sqrt2 sqrt((GM_e)/r)`
`:. v_e = sqrt2 v_0`
`:. v_e =1.414 v_0`
`:. v_e/v_0 = 1.414`
`:. (v_e-v_0)/v_0 =(1.414-1)/1 = 0.414`
`:. (v_e-v_0)/v_0xx100% =41.4%`


Discussion

No Comment Found