Saved Bookmarks
| 1. |
A harmonic wave has been set up on a very long string which travels alongthe length of string. The wave has frequency of 50 Hz. Amplitude 1 cm and wavelength 0.5 m. for the above described wave. Statement (i): time taken by a point on the string to travel a distance of 8 m along the length of strime is 0.32 s. Statement (ii): time taken by a point in the string to travel a distance of 8m, once the wave has reached at that point and sets it into motion is 0.32 s. |
|
Answer» Both the statement are CORRECT Here,`T=1//f=0.02 s` Wave speed, `v=flambda=25 m//s` Time taken by wave to travel a distance of 8 m, `t_(1)=8//25 s=0.32 s`. Time taken by particle on string to travel a distance of 8 m. `t_(2)=(8xxT)/(4 "times amplitude") =(8)/(4xx0.01)xx0.02=4 s` |
|