1.

A helicopter lifts a 72kg astronaut 15 m vertically from the ocean by means of a cable. The acceleration of the astronaut is g/(10). How much work is done on the astronaut by (g=9.8 m//s^(2)) (a) what is the kinetic energy of the block as it passese through x=2.0m? (b) What is the maximum kinetic energy of the block between x=0 and x=2.0m?

Answer»


Solution :`T-mg =ma`
`:. T =m(g + a)=72(9.8 + 0.98)`
`=776.16N`

(a) `W_(T) =TS cos 0^@`
`=(776.16)(15)`
`=11642 J`
(b) `W_(mg) =(mg)(S) cos 180^@`
`=(72 xx 9.8 xx 15)(-1)`
`=-10584 J`
(c) `K=W("TOTAL") =11642 - 10584`
`=1058 J`
(d) `K =1/2mv^(2)`
`:. v=SQRT((2K)/(m)) =sqrt((2 xx 1058)/(72))`
`=5.42m//s`.


Discussion

No Comment Found