1.

A horizontal coiled spring is found to stretch 3 cm by a force of 6 xx 10^(-5)N. A bob of 2 xx 10^(-3)kg is attached to the end of the spring and the spring is pulled by 4 cm along a horizontal frictionless table and then released. Find the force constant, period, potential energy and kinetic energy when the displacement is 2 cm.

Answer»


SOLUTION :`k=F//x= 6 xx10^(-5) //3 xx10^(-2) = 2 xx10^(-3) Nm^(-1) . T = 2PI sqrt(m//k) = 2pis, P.E = (1//2)xx2 xx10^(-3) xx(2XX10^(-2))^2`


Discussion

No Comment Found