1.

A horizontal pipe line carries water in a streamline flow. At a point along the pipe where the cross-sectional area is 10 cm^(2) the velocity of water ist m/s and the pressure is 2000 Pa. What is the pressure at another section where the cross-sectional area is 5 cm^(2) ?

Answer»

<P>

Solution : According to equation of continuity `A_(1)V_(1)=A_(2)V_(2),V_(2)=10//5xx1=2m//s`
Now according to Bernouli,s equation ,`P_(1)+(1)/(2)rhoV_(1)^(2)=P_(2)+(1)/(2)rhoV_(2)^(2)` (horixonatial PIPE)
`2000+(1)/(2)10^(3)(I)^(2)=O_(2)+(1)/(2)(10^(3))(2^(3)) THEREFORE P_(2)=500 pa`


Discussion

No Comment Found