Saved Bookmarks
| 1. |
A horizontal pipe line carries water in a streamline flow. At a point along the pipe where the cross sectiona area is 10cm^(2), the velocity of water is 1m/s and the pressure is 2000Pa. What is the pressure at another section where the cross-sectional area is 5cm^(2). |
|
Answer» SOLUTION :ACCORDING to equation of continuity `A_(1)V_(1)=A_(2)V_(2),V_(2)=10//5xx1=2m//s` Now according to Bernoull.s equation `P_(1)+1/2rhoV_(1)^(2)=P_(2)+1/2rhoV_(2)^(2)` ( `:.` HORIZONTAL PIPE) `2000+1/2 10^(3)(1)^(2)=P_(2)+1/2(10^(3))(2^(2))` `:.P_(2)=500Pa` |
|