Saved Bookmarks
| 1. |
A machine gun fires 240 bullets per minute with certain velocity. If the mass of each bullet is 10^(-2)kg and the power of the gun is 7.2kW, find the velocity with which each bullet is fired |
|
Answer» Solution :Mass of each bullet `m= 10^(-2)kg` Power `=7.2 kW= 7.2 XX 10^(3)W` `(n)/(t)= 240` bullets/min `=(240)/(60)` bullets/sec Power `=(n((1)/(2)mv^(2)))/(t)= 7.2 xx 10^(3)= (240 xx (1)/(2) xx 10^(-2) xx v^(2))/(60)` `v^(2)= (7.2 xx 10^(3) xx 2)/(4 xx 10^(-2))= (7.2)/(2) xx 10^(5)= 3.6 xx 10^(5)` v= 600 m/s |
|