Saved Bookmarks
| 1. |
A machine gun fires a bullet of mass 50 gram with a velocity of 800 m/s. The man holding the machine gune can exert a maximum force o 200N. What is the maximum number of bullets he can fire per second? |
|
Answer» 2 `therefore` Momentum of n bullets/sec `=n(mv)= nxx50xx10^(-3) xx 800= 40n` But by Newton's second LAW F =Rate of change of momentum `therefore 200= 40n therefore n=5` bullets |
|