Saved Bookmarks
| 1. |
A man is sailing a boat with a speed of 20 km/hr and the speed of the current is 5 km/hr. If the distance, he covers against the current is 40 km then how much time he will take to cover the same distance along the direction of current?1. 1.7 hr2. 1.5 hr3. 1.4 hr4. 1.6 hr5. 1.3 hr |
|
Answer» Correct Answer - Option 4 : 1.6 hr Given: Speed of boat = 20 km/hr Speed of current = 5 km/hr Distance covered against the current = Distance covered along the current = 40 km Formula used: Time taken = Total distance/Speed Speed of the boat along with the current = Speed of a boat + Speed of the current Calculation: Speed of boat along the current = (20 + 5) km/hr ⇒ 25 km/hr Time is taken to the covered distance along with the current = (40/25) hr ⇒ 8/5 hr ⇒ 1.6 hr ∴ The time taken to cover the distance along the current is 1.6 hr. |
|