1.

A man moves on his motorbike with `54 km//h` and then takes a U-turn and containues to move with same velocity The time of U-turn is `10 s`. Find the magnitude of average acceleration during U-turn.

Answer» Correct Answer - B
`54km//h=54xx(5)/(18)=15m//s`
`lt a gt=(15-(-15))/(10)=3m//s^(2)`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions