| 1. |
A man weights 70 kg. He stands on a weighing scale in a lift which is moving.1. upward with a uniform speed of 10 m/s.2. downward with an uniform acceleration of 5 m/s2.3. upward with an uniform accelerate of 5 m/s2. (Take g = 10m/s2). Find weight in each case. |
|
Answer» 1. Weight W = mg = 70 × 10 = 700 N. 2. W = mg – ma = 70 × 10 – 70 × 5 = 700 – 350 = 350 N 3. W = mg + ma = 70 × 10 + 70 × 5 = 700 + 350 = 1050N. This question is based on the concept of geff i.e. the effective g. In such questions, go in the frame of the lift and find geff and then solve like a normal ground frame question by using geff instead of g. 1) As the lift is moving with a constant velocity, it already is an inertial frame and so geff = g So, weight = 70*10 = 700 N 2) In the frame of lift, geff = 10-5 = 5 So, weight = 70*5 = 350 N 3) In the frame of lift, geff = 10+5 = 15 So, weight = 70*15 = 1050 N Hope it helps Ask if any doubt |
|