1.

A massive box is dragged along a horizontal floor by a rope. The rope makes an angle of 60^(@) with the horizontal. Find the work done if the tension in the rope is 200N and the box is moved through a distance of 20m.

Answer»

Solution :Tension T= 200N, distance `S= 20m, THETA= 60^(@)`
Word done `W= vec(F).vec(S) = FS cos theta = (F cos theta)s`
`=200 xx cos 60^(@) xx 20= 2000J`


Discussion

No Comment Found