1.

A mercury thread of length 10 cm is contained in the middle of a narrow horizontal tube of length 100 cm. and sealed at both the ends. The air in both halves of the tube is under a pressure of 76 cm of Hg, What distance will the mercury column move if the tube is placed vertically ?

Answer»

SOLUTION :When the tube is horizontal,
in fig., length of air COLUMN on either sideof 10 cm mercury THREAD,
`V =(100-10)/(2) = 45 cm`
Pressure of air in both halves of tube , P= 76 cm of Hg.
when the tube is held vertically, LET the mercury column move down through a distance
x as shown in fig.
Let `P_(1), P_(2)` be the pressures and `V_(1), V_(2)` be the volume half respectively.
Applying Boyle's Law to upper half
`P_(1) V_(1) = PV`
`P_(1) (54 +x) = 76 xx 45`
`P_(1) = (76 xx 45)/(45 + x)` ...(i)
Applying Boyle's Law to LOWER half
`P_(2)V_(2) = PV`
`P_(2) = (PV)/(V^2) = (76 xx 45)/(45-x)` ..(ii)
Now ,`P_(2)` = pressure of air in upper half+ length of Hg col.
`=(P_1) + 10`
`:.` From (i) and (ii)
` (76 xx45)/(45 - x) = (76 xx45)/(45+x) +10`
On solving we get `x = 2.948 cm`.


Discussion

No Comment Found