1.

A metal bob of mass 0.6 kg is attached to the end of a string of length 1 m and the bob is whirled in a horizontal circle with a uniform speed of 12 m/s. What is the centripetal force acting on the bob ? If the speed of the bob is 5 m/s calculate the tension in the string.

Answer»

Solution :Mass of the BOB `=m=0.6 kg`
RADIUS =r=1 m
Speed =v=12 m/s
(i) Centripetal force = F=?
`F = (MV^(2))/r = (0.6 xx 12 xx 12)/1 = 86.4 N`
(ii) Tension in the suing = Centripetal force when velocity is 5 m/s
`=(mv^(2))/r = (0.6 xx 5 xx 5)/1 = 15 N`


Discussion

No Comment Found