1.

A metal piece of 50 g specific heat 0.6 cal/g^(@)C initially at 120^(@)C is dropped in 1.6 kg of water at 25^(@)C. Find the final temperature or mixture.

Answer»

SOLUTION :`m_(1)c_(1)(theta_(1)-theta) "" = m_(2)c_(2)(theta-theta_(2))`
`=m_(2)c_(2)(theta-theta_(2))`
`:. "" c_(2)=1 cal//gm^(@)C`
`:. "" 50xx0.6xx(120-theta)=1.6xx10^(3)xx1xx(theta-25)`
`theta = 26.8^(@)C`


Discussion

No Comment Found