1.

A minimum force F is applied to a block of mass 102 kg to prevent it from sliding on a plane with an inclination angle 30^(@) with the horizontal. If the coefficients ofstatic and kinetic friction between the block and the plane are 0.4 and 0.3 respectively, then the force F is

Answer»

157 N
224 N
315 N
zero

Solution :(a) `MG SIN theta=(102)(10) sin 30^(@)=510N`
`mu , mg COS theta =(0.4)(102)(10) cos 30^(@)`
=353 N
`F=510-353=157N`


Discussion

No Comment Found