1.

A monkey of mass 40 kg climbs on a rope. which can stand a maximum tension of600 N. In which of the following cases will the rope break: the monkey (a) climbs up with an acceleration of 6 m s^(-2)(b) climbs down with an acceleration of 4 m s^(-2 )(c) climbs up with a uniform speed of 5 m s^(-1)(d) falls down the rope nearly freely under gravity? (Ignore the mass of the rope).

Answer»

Solution : (a) T – 400=240, T = 640 N (b) 400 – T = 160, T = 240 N ( C) T = 400 N (d) T = 0
The ROPE will break in case (a).


Discussion

No Comment Found