| 1. |
A moving coil ammeter, a hot-wire ammeter and a resistance of 100 Ω are connected in series with a rectifying device across a sinusoidal alternating supply of 200 V. If the device has a resistance of 100 Ω to the current in one direction and 5.00 Ω to current in opposite direction, calculate the readings of the two ammeters. |
|
Answer» R.M.S. current in one direction is = 200/(100 + 100) = 1A Average current in the first i.e. positive half cycle is = 1/1.11 = 0.9 A Similarly, r.m.s. value in the negative half-cycle is = − 200/(100 + 500) = − 1/3 A Average value = (−1/3)/1.11 = −0.3 A Average value over the whole cycle is = (0.9 − 0.3)/2 = 0.3 A Hence, M/C ammeter reads 0.3 A Average heating effect during the +ve half cycle = I2rms × R = I 2 × R = R Similarly, average heating effect during the −ve half-cycle is = (−1/3)2 × R = R/9 Here, R is the resistance of the hot-wire ammeter. Average heating effect over the whole cycle is = 1/2(R + R/9) = 5R/9 If I is the direct current which produces the same heating effect, then I2R = 5R/9 ∴ I = 5/3 = 0.745 A Hence, hot-wire ammeter indicates 0.745 A |
|