1.

A^(n+1) is maximum oxidised by acidified KMnO_(4) solution into AO_(3)^(-). If 2.68 m moles of A^(+(n+1)) requires 32.16 mL of a 0.05M acidified KMnO_(4) solution for complete oxidation,value of n is

Answer»


SOLUTION :Change in OXIDATION no. of `A = 4n`
Change in oxidation no. of `Mn = 5`
`(4n)X 2.68 = 5 xx 32.16 xx 0.05 :. N = 1`


Discussion

No Comment Found