1.

A non-uniform bar of weight W is suspended at rest by two strings of negligible weight as shown in figure. The angles made by the strings with the vertical are 36.9^(@) and 53.1^(@) respectively. The bar is 2 m long. Calculate the distance d of the centre of gravity of the bar from its left end.

Answer»

Solution :Suppose bar AB is suspended at rest by two strings OA and O.B of negligible weight. The angles made by the strings with the VERTICAL are `36.9^(@)and53.1^(@)` respectively.
`angleOA A.=53.1^(@)andangleO.BB=36.9^(@)`
`AB=2m` and suppose distance of centre of mass from end A is d.

`T_(1)andT_(2)` are the tensions produced in the left and right strings respectively and their mutual components are shown as in figure.
At TRANSLATIONAL equilibrium,
`-T_(1)cos53.1^(@)=-T_(2)cos36.9^(@)`
`:.T_(1)cos53.1^(@)=T_(2)cos36.9^(@)and....(1)`
`T_(1)sin53.1^(@)+T_(2)cos36.9^(@)=W....(2)`
Sum of torque at point A
`:.-T_(2)sin36.9^(@)xxAB+W.d=0`
`:.-T_(2)sin36.9^(@)xx2+W.d=0`
`:.T_(2)=(Wd)/(2sin36.9^(@))....(3)`
From eqn. (2) and (3)
`T_(1)sin53.1^(@)=W-T_(2)sin36.9^(@)`
`=W-(Wdsin36.9^(@))/(2sin36.9^(@))`
`=W-(Wd)/(2)`
`:.T_(1)=(W(1-(d)/(2)))/(sin53.1^(@))....(4)`
From eqn. (1)
`T_(1)cos53.1^(@)=T_(2)cos36.9^(@)`
PUTTING the VALUE of eqn. (2) and (3)
`(W(1-(d)/(2))cos53.1^(@))/(sin53.1^(@))=(Wdcos36.9^(@))/(2sin36.9^(@))`
`:.(1-(d)/(2))/(tan53.1^(@))=(d)/(2tan36.9^(@))`
`:.(1-(d)/(2))/(1.3319)=(d)/(2xx0.7508)`
`:.1-(d)/(2)=(d xx1.3319)/(1.5016)`
`:.1=0.5d+0.887d`
`:.1=1.387d`
`:.d=(1)/(1.387)=0.72098`
`:.d~~0.721m`
`:.d~~72.1cm`


Discussion

No Comment Found