1.

A particle 'A' starts moving frorri point A with constant velocity 4 m/s along x-axis. Another particle 'B' initially at rest starts moving along x-axis after (8/3), sec after the start of A, with acceleration varying a=4=(3-t) m//s^(2) Position where the two particles will meet for the second time is given by :

Answer»

`x=72m`
`x=(128)/(3)m`
`x=36m`
`x=(56)/(3)m`

ANSWER :B


Discussion

No Comment Found