1.

A particle is droped under gravety from rest a height h and it travels a distance (9h)/(25)in the last second, the height h is (take g=9.8ms^(-2))

Answer»

Solution :`(h)_(nth)=u+((2n+1))/2g"(or)"(9H)/(25)=0+((2n-1))/2g`
`h=0+1/2gxx(n)^(2)`
(1)//(2), we get `9/(25)=((2n-1))/n^(2)`
`9n^(2)=50n-25`
`9n^(2)-50n+25=0`
After SOLVING `n=5s, 5/9s`
`H=122.5m1.5m`.


Discussion

No Comment Found