1.

A particle is moving in a straight line so that after 't' seconds its distance is 'S' (in cms) from a fixed point on the line is given by S = f(t) = 8t + t3. Find i) the velocity at time t = 2 sec ii) the initial velocity iii) acceleration at t = 2 sec. 

Answer»

Given S = f(t) = 8t + t3

i) ds/dt = 8 + 3t2

(ds/dt)t = 2 = 8 + 3(2)2

= 8 + 12 = 20 

∴ The velocity at time t = 2 is 20 cm / sec

ii) (ds/dt)t = 0 = 8 + 0 = 8

∴ Initial velocity = 8cm / sec

iii) d2s/dt2 = 0 + 6t

(d2s/dt2)t= 2 = 6(2) = 12 cm / sec2

Acceleration at t = 2 is 12 cm / sec2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions