1.

A particle is moving on a circular path of 10 m radius. At any instant of time, its speed is 5 ms^(-1) and the speed is increasing at a rate of 2 m s^2. The magnitude of net acceleration at this instant is

Answer»

`5 MS^(-2)`
`2 ms^(-2)`
`3.2ms^(-2)`
`4.3 ms^(-2)`

Solution :Here `R=10 m.v =5 ms^(-1) , a_t= 2 ms^(-2)`
` a_r= (v^2)/(r) = ( 5 xx 5 )/(10 ) = 2.5ms^(-2) `
Thenetaccelerationis
` a = sqrt( a_(r )^(2) + a_(t)^(2)) =sqrt((2.5)^2+2^2 ) = sqrt(10 .25) = 3.2ms^(-2)`


Discussion

No Comment Found