1.

A particle is projected with a velocity of 10sqrt(2)m//s at an angle of 45^(@) with the horizontal. Find the interval between the moments when speed issqrt(125)m//s.

Answer»

SOLUTION :`(g = 10m//s^(2))`
`u_(n) = 10, u_(y) = 0`
`V^(2) = v_(X)^(2) + v_(y)^(2)`
`125 = 100 + v_(y)^(2)`
`v_(y) = 5`
`Delta t = (2v_(y))/(g) = (2 xx 5)/(10) = 1s`


Discussion

No Comment Found