1.

A particle moves according to the law x=a "cos"(pit)/2. The distance covered by it is the time interval between t=0 to t=3 sec is

Answer»

Solution :Comparing the given equation with `x=a cos omega t`
`impliesomega=(pi)/2""(2pi)/T=(pi)/2impliesT=4` SEC
The given time t=3 sc is really `(3T)/4`
At time t=0 PARTICLE at x=a (at extreme position)
and at t=3 sec `=(3T)/4` it will be at MEAN position x=0
`:.` distance covered wil be 3a.


Discussion

No Comment Found