1.

A particle of mass 0.3 kg is subjected to a force F=-kx with k=15N//m. What will be its initial acceleration if it is released from a point 20 cm away from th origin?

Answer»

`5m//s^(2)`
`10M//^(2)`
`3m//s^(2)`
`15m//s^(2)`

Solution :`F= -kx`, where `K= 15N//m and x=0.2m`
`THEREFORE |F|= 15xx0.2=3N`
`therefore ` Acceleration `= (F)/(m) =(3)/(0.3)= 10m//s^(2)`


Discussion

No Comment Found