Saved Bookmarks
| 1. |
A particle of mass `0.5kg` travels in a straight line with velocity `v=ax^(3//2)` where `a=5m^(-1//2)s^-1`. What is the work done by the net force during its displacement from `x=0` to `x=2m`?A. `1.5J`B. `50J`C. `10J`D. `100j` |
|
Answer» Correct Answer - B `v=5x^(3//2)` `W_(n et)=(1)/(2)mv^(2)=(1)/(2)(0.5)(25x^(3))` `(1)/(2)xx(1)/(2)xx25xx8=50J` |
|