1.

A particle starts rotating from rest accordingto the formulatheta = (3 t^(3)//20) - (t^(2)//3) .Find the angular velocity and the acceleration at the end of 5s.

Answer»

Solution :`OMEGA = d theta//dt = 9T^(2)//20-2t//3`, at `t=5s, omega = 7.92 "rad"s^(-1), alpha = domega//dt = 18t//20 - 2//3`, at t=5s, `alpha = 3.83 "RADS"^(-1)`


Discussion

No Comment Found