1.

A particlefall freely from height s . At certain height its kineticenergyis three time to its potential energy ,them at any one instant its height and speed respectively …………..

Answer»

`s/4,(3gs)/2`
`s/4,(sqrt(3gs))/2`
`s/2,(sqrt(3gs))/2`
`s/4,sqrt((3gs)/2)`

Solution :Suppose AC = s and particle fall from point A and V its velocity at point B .
` :. V^(2)-v_(0)^(2) =2g (s-X)`
`v^(2)=2g(s-x)`
Potential energy at B = mgx `…….` (2)
` :. ` Kinetic energy at PONT B .
= 3x potential energy .
`1/2 m SS 2g(s-x) = 3 mgx `
` :. s - x = 3x `
` :. s = 4x `
` :. x = S/4`
` :. ` EQUATION (1) ,
`v^(2) =2g(s-s/4)`
`= 2g xx (3s)/4 `
`=(3gs)/2 `
` :. v = sqrt((3gs)/2)`.


Discussion

No Comment Found