Saved Bookmarks
| 1. |
A person has a hearing range from 20hz to 20khz. What a the typical wavelength of sound waves in air corresponding to these two frequencies?take the speed of sound in air an 344m s-1 |
|
Answer» Answer: hey mate!!!!!!!!!!!!! here u go Explanation: For a sound WAVE, Speed = Wavelength X Frequency v = λ x f Speed of sound in air = 344 m/s (GIVEN) (i) For, f = 20 Hz λ1= v/f = 344/20 = 17.2 m (ii) For, f= 20000 Hz λ2= v/f = 344/20000 = 0.172 m Hence, for humans, the wavelength RANGE for HEARING is 0.0172 m to 17.2 m. |
|