1.

A person in an elevator accelerating upwards with an acceleration of 2 m/s^(2), tosses a coin vertically upwards with a speed of 20 ms^(-1) .After how much time will the coin fall back into his hand ? (g = 10 ms^(2))

Answer»

SOLUTION :
Accelerationof elevatoris =2`m//s^(2)` in upwarddirection
Resultantacceleration g = g + `a_(p)`
`=10 + 2`
`=12 m//s^(2)`
Initialvelocityof coinis 20 `m//s^(2)`
`t = (20)/(12) = (5)/(3)`
Coinwill takeequaltime to comebacktotaltime takescoin to fall back into
Hand`=(5 )/( 3) + (5)/(3 ) = (10)/(3 ) = 3.33 SEC `


Discussion

No Comment Found