1.

A person of mass 80 kg is standing on the top of a 18 kg ladder of length 6 m. Upper end of the ladder rests on a smooth vertical wall and thelower end is on the ground 3 m away from the vertical wall. What should be the minimum coefficient of friction between the floor and the ladder so that the system remains in equilibrium ?

Answer»

Solution :Given that, for the LADDER weight W acts through the centre of gravity, C (mid -point of AB) of theladder Fig. Weight W. of the MAN acts at B downwards. Normal reaction R. by the WALL acts at B.
Normal reaction R. by the ground acts at A. Limiting friction that acts along the floor at A, f = `mu` R where, `mu` is the COEFFICIENT of friction required for equilibrium. At equilibrium, the sum of all horizontal forces and the sum of all vertical forces will be zero separately.
`mu R -R. =0 " ""or", muR=R.""cdots (1)`
R-W-W.0 `" ""or", R=W+W.""cdots(2)`
Again the sum of the moments of all forces taken about A will be zero.
`:. R.xxBD-WxxAE-W.xxAD=0`
or, `mu(W+W.)xxBD=WxxAE+W.xxAD`
`:."" mu = (WxxAE+W.xxAD)/((W+W.))xxBD`
Here, AB = 6m, AD = 3 m.
`:."" AE=(AD)/(2)=(3)/(2) m, BD = sqrt(AB^(2)-AD^(2))=5.2 m,`
W =18 kg `xxg, W. = 80 kgxxg`
`:. " " mu =(18xx(3)/(2)+80xx3)/((18+80)xx5.2)=0.52.`


Discussion

No Comment Found