1.

A piece of alloy of gold and silver weighs 2 kg in air and 1.86 kg in water. What is the mass of silver? Density of gold is 19.3 xx 10^(3)kgm^(-3). Density of silver is 10.5 xx 10^(3)kg m^(-3)

Answer»

Solution :` "" ` Mass of silver = m
Volume of silver `= ( " mass")/(" density ") `
` "" = ( m)/( 10.5 XX 10 ^(3))`
Mass of gold ` = 2-m `
Volume of gold = ` (2-m)/( 19.3 xx 10 ^(3)) `
TOTAL volume of alloy` (m)/(10.5 xx 10 ^(-3)) +(2-m)/( 19.3 xx 10 ^(3))`
` "" = [( m)/( 10.5)+(2-m)/(19.3) ]xx (1)/(10 ^(-3))`
LOSS of weight of alloy in water = weight of water displaced
` "" = 0.14 = V xx D `
`0.14 = [(m)/( 10.5 ) +( 2-m)/( 19.3) ] xx (1)/( 10 ^(3)) xx 10 ^(3)`
` "" =( 19.3 m +10.5 xx 2 - 10 .5 m )/( 10.5 xx 19.3) `
` 0 .14 xx 10 . 5 xx 19.3 = 8.8 m + 21`
` m= (0.14 xx 10 . 5 xx 19.3 -21 ) /( 8.8 ) `
` "" = 0. 8376 kg`


Discussion

No Comment Found