1.

A piece of wood floats in water with two-thirds of its volume submerged in water. In a certain oil it has 0.95 of its volume submerged. What is the density of wood and the oll?

Answer»

Solution :(i) Wood FLOATING in WATER Volume of wood `XX`density of wood Volume of immersed PORTION of the wood `xx` density of water
` "" V xx D = (2)/(3)V xx 1000 ,D = 666. 67 kg //m^(3)`
` "" D = 666. 67 kg //m^(3) `
(ii)Wood floating in oil
` "" V xx D=v xx rho , V xx ( 2000)/(3)= 0. 95 V xx rho`
Density of oil ` = ( 2000)/( 3xx0.95)701.7 kg//m^(3)`


Discussion

No Comment Found