1.

A racing car travelling at 35 ms^(-1) along a circular path of radius 700 m, starts picking up speed at the rate of 2 ms^(-2) What is its total acceleration ?

Answer»

Solution :`v = 35 ms^(-1),r = 700 m`, TANGENTIAL accleration `=a_(1) = 2 ms^(-2)`
RADIAL acceleration `=a_(r) = v^(2)/r = (35 xx 35)/700 = 1.75 ms^(-2)`
Total acceleration `a = sqrt(a_(l)^(2) + a_(r)^(2)) = sqrt(2^(2) + (1.75)^(2)) = 2.66 ms^(-2)`


Discussion

No Comment Found