Saved Bookmarks
| 1. |
A rectangle measures 40 cm at its length and 20 cm at its width. Find the ratio of the length to the width. |
|
Answer» Length of the rectangle = 40cm Width of the rectangle = 20cm Ratio of length and width = 40 cm : 20 cm = 40/20 = 2/1 = 2 :1 |
|