1.

A rectangular frame having dimensions of 5 cm xx 3 cm xx 3 mm is placed vertical in such a way that its longest side just touches the water surface. What will be the downward force acting on the frame? Surface tension of water is 0.72 Nm^(-1).

Answer»

Solution :T=surface tension
FORCE `=T XX 2 ("LENGTH+ THICKNESS")`
`=0.072 xx 2(5 xx 10^(-2) +3 xx 10^(-3))`
`=0.144 (0.05+0.003)`
`=0.007 or 7 xx 10^(-3)N`


Discussion

No Comment Found