1.

A refrigeration plant is designed to work between –3°C and 27°C. The plant works on the Carnot cycle. If the same plant is used as a heat-pump system, then the COP of the heat pump becomes : (a) 10 (b) 9 (c) 8 (d) 7

Answer»

(a) 10 

A refrigerant plant works on Carnot cycle between T1 = 27°C = 300 K and T2 = –3°C = 270 K.

The COP of the same plant when aperate as heat pump,

COPHP\(\cfrac{T_1}{T_1-T_2}\) = \(\cfrac{300}{300-270}\)

\(\cfrac{300}{30}\) = 10



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions