1.

A refrigerator whose coefficient of performance is 5 extract heat from the cooling compartment at the rate of 250J/cycle. How much electric energy is spent per cycle? How much heat per cycle is discharge to the room?

Answer»


SOLUTION :Here, `Q_(2)= 250J//"cycle", C.O.P= 5`
As `C.O.P= (Q_(2))/W`
`:. W=(Q_(2))/(C.O.P)= (250)/5= 50J`
Heat/ cycle discharge to the room
`Q_(1)=Q_(2)+W= 250+50=300J`


Discussion

No Comment Found