1.

A rocket vurns 50g of fuel per secondejecting it as a gas with a velocity of 5xx10^(5) cm s^(-1). What force is exerted by the gas on the rocket?

Answer»

Solution :We are to CALCULATE the upward thurst on the rocket.
Upword THRUST `=v_(r)(Deltam)/(Deltat), Now , (Deltam)/(Deltat)=50 gs^(-1)`
`v_(r)=5XX10^(5) cms^(-1)`
`:."upwards thrust"= 5xx10^(5) cm s^(-1)xx50 gs^(-1)=250xx10^(5) ` dyne=250N


Discussion

No Comment Found