1.

A rod of length 2 m and mass 0.5 kg is fixed at one end and allowed to hang vertically from a rigid support. Find the work done in raising the other end of the rod until it makes an angle of 60^(@) with the vertical. (g = 10 ms^(-2))

Answer»

Solution :Mass m = 0.5 kg , Length l = 2 m , `THETA = 60^(@)`
Work DONE W `= "MG" (l)/(2) (1 - cos theta) = 0.5 xx 10 xx (2)/(2) (1 - cos 60^(@)) = 5 xx (1 - (1)/(2)) = 5 xx (1)/(2) = 2.5 J`


Discussion

No Comment Found