1.

A sample of 35 observations has the means 80 and SD. As 4. A second sample of 65 observations from the same population has mean 70 and S.D.3. The S.D. of the combined sample is -A. 5.83B. 5.58C. 34.2D. None of these

Answer» Correct Answer - A
if `n_(1) =35,barx_(1) =80 , sigma_(1) =4`
`n_(2) =65 , barx_(2) =70,sigma_(2) =3`
`barx=(35 xx80 +65 xx70)/(35 +65) =73.5`
`sigma=sqrt((35(16+42.25)+65(9+12.25))/(100))`
`sigma =5.85`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions