1.

A satellite is orbiting in an orbit with a velocity 4km/sThen find acceleration due to gravity at that height .

Answer»

Solution :As centripetal acceleration equals to acceleration due to GRAVITY at that HEIGHT, then
`a=V^2/R= g_(H) and V^2 =(GM)/r = (gR^2)/r`
`implies r = (gR^2)/V^2 = (10xx6400 xx10^(6))/(16xx10^(6))(G= 10m//s^2)`
`=25600Km`
`:.g_(h)=a=V^2/r = (16xx10^6)/(25600xx10^3) = 10/16 m//s^2`


Discussion

No Comment Found