1.

A satellite is orbiting in an orbit witha velocity 4 km/s . Then find acceleration due to gravity at that height.

Answer»

Solution :As CENTRIPETAL ACCELERATION EQUALS to acceleration due to GRAVITY at thatheight , then
`a=V^2/R=g_h` and `V^2=(GM)/r =(gR^2)/r`
`rArr r=(gR^2)/V^2=(10xx6400xx6400xx10^6)/(16xx10^6)(g=10m//s^2)`
=25600 Km
`therefore g_h=a=V^2/r= (16xx10^6)/(25600xx10^3)=10/16m//s^2`


Discussion

No Comment Found