Saved Bookmarks
| 1. |
A satellite moving in a circular orbit at an altitude of 1000 km completes one revolution round the earth in 105 minutes. What is (z) its angular velocity andspeed? Radius of the earth =6.4 xx 10^(6)m. |
|
Answer» Solution :Orbital radius of the satellite = r `=1000 xx 10^(3) + 6.4 xx 10^(6) m = 7.4 xx 10^(6)` m Period = T = 105 minutes = `105 xx 60s` Angular velocity `=OMEGA = (2pi)/T = (2 xx 3.14)/(105 xx 60) = 9.97 xx 10^(-9)` rad/s Speed `v= romega = 7.4 xx 10^(6) xx 997 xx 10^(-4) = 7.38 xx 10^(3)` m/s `=7.38 xx 10^(3)` m/s |
|