1.

A shell of mass 100 g moving with speed of 50 m s^(-1) along a straight line inclined at an angle tan^(-1) ((4)/(3)) to the horizontal bursts into two pieces. The piece of mass 60 g starts moving horizontally with a speed of 50 m s^(-1). The other piece moves with a speed of

Answer»

`50ms^(-1)` opposite to the first PIECE
100 `m s^(-1)` in VERTICALLY downward direction
`50 m s^(-1)` in the same direction as the first piece
ZERO (remains at REST)

Solution :Initial moemtum
`= (100)/( 1000) xx 50kgms^(-1)=kgms^(-1)`
Horizontalmomentum`= 3 kgms^(-1)`
verticalmomentum`= 4 kgms^(-1)`
thevelocityof otherpieceof mass40 g
` = (4 kgms^(-1))/( 0.04kg ) = 100MS^(-1)`

Toconservemomentum ,itshouldbe directedvertucallydownward .


Discussion

No Comment Found